Wpis 1 – LAS KAMIENIECKI

Nawet największych gubi...brak celu. A wiec jakież to niebezpieczeństwo grozi tym mniejszym. 🙂  Nie no tak na poważnie. Zgodnie z moim wyobrażeniem i pojęciem "ducha" przyrodnika, to jego zadaniem jest "opieka" nad terenami w swojej okolicy. Mimo, że w swych obserwacjach i wędrówkach przemierzam wiele km to jeden obszar jest milszy memu sercu i idealnie nadaje się do systematycznej obserwacji. Może nie tyle systematycznej bo jako taka w mojej głowie jest stale prowadzona ale po prostu regularnie opisywanej, ze zinwentaryzowanymi zasobami, opisanymi stanowiskami, relacjonowaniem pojawień i zaniku gatunków, procesów itd.

Jest kilkanaście km ode mnie las. Na pierwszy rzut oka wydawał się zwykłym lasem gospodarczym, zwłaszcza poruszając się po jego główniejszych drogach. Ale w miarę poznawania go odkrywałem coraz więcej ciekawostek, niespotykanych gdzie indziej gatunków, pięknych zakątków, urokliwych "stanowisk" przyrody nieożywionej. Nie ma ten las swojej nazwy, dlatego musiałem wymyślić swoją 🙂 LAS KAMIENIECKI - nazwę wziąłem od najwyższego w nim punktu oraz tak samo nazwanej małej kopalni piachu.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego wybrałem to miejsce. Las czasami sprawia wrażenie rozsądnie użytkowanego - wyręby oszczędzają urokliwe miejsca, stare, piękne drzewa bukowe, jest mnóstwo omszonych martwych pni, gałęzi a więc widać, że leśniczy cenią tą ważną rolę martwego drewna, nie zostawiają takiego posprzątanego, "czystopodłogowego" lasu, jest dużo obszarów gęstwin, gdzie może ukryć się zwierzyna itd. Ale czasem napotykałem miejsca wyrębu w pobliżu....eh...ale o tym w następnych wpisach 🙂 Moim zatem zadaniem będzie również identyfikacja stanowisk, miejsc, które warte są objęcia troskliwą opieką, naniesienie tych danych na mapę (GPS) i zgłoszenia - najchętniej do gospodarza lasu 🙂 Chciałbym aby ten las ocalał, przynajmniej w takiej jak teraz formie. A może, kto wie, niektóre jego fragmenty zostałyby objęte jakąś inną już zinstytucjonalizowaną ochroną przyrody.

Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.