Fiołki fiołeczki czy fioł na punkcje systematyki

Dziś wdzięczny organoleptycznie temat. Ale niewdzięczny dla systematyka. Fiołków jest jak psów. Ba jest nawet fiołek psi. Ale nie w tym rzecz. Rzecz w tym, że po pierwsze: -kolor a właściwie odcień o niczym nie świadczy -uwielbiają robić mieszańce międzygatunkowe a wtedy już jest pozamiatane. I to mówię tylko o tych dziko rosnących. Te hodowlane, tzw "bratki" wywodzące się od fiołka trójbarwnego, to jeszcze większy miszmasz. I jeszcze te różnice systematyczne :

....blablablabla...fiołek wonny liście okrągłojajowate u nasady głębokosercowate...blablabla...fiołek leśny liście sercowonerkowate górne sercowojajowate...." Przecież to mózg boli od samego czytania. Kiedyś mnie to nawet rajcowało i dziękuję Bogu, ze tak wcześnie bo teraz gdyby mi przyszło to rozkminiać to już by mnie mniej rajcowało. Ale mam dobrą nowinę: TO NIEWAŻNE! 😀 tak, nieważne czy to fiołek leśny, wonny, psi, łąkowy itd... Z 11 gatunków macie szansę w życiu spotkać najwyżej 6 a przeciętnie 3.  Profesor przy sprawdzaniu zielnika jak najszybciej przełoży waszą kartkę z fiołkiem by się męczyć nie musiał.

Stare księgi powiadaj

"Woda w której je warzono umywać nogi lub okładać niemi skronie sen sprowadza"  Crescentyna gospodarstwo 1542 r.

Jeśli napotkacie na swej drodze jakiś pięknie pachnący łan (mówię łan, bo po pojedyńczego schylać się niewarto, no chyba że bardzo musicie pociupciać i najpierw trzeba się pokazać od romantycznej strony) to polecam pozbierać i zabrać do domu. Oczywiście mówię o tych dziko rosnących a nie zapieprzanie komuś z rabatki w ogrodzie. Herbatki przynoszą ulgę w bólach mięśniowych (także jako przyłożone na ciało nasączone czymś odwary z fiołka) gdy się zmachacie po waszym akcie miłosnym, działają oczyszczająco na drogi moczowe i rozkurczowo (pomogą dziewczynom które uwiedliście w rzeczonym lesie i na zimnej ziemi bidula poleżała i wilka złapała), ojcu dziewczyny poprawią ciśnienie krwi a zapłakanej nad cnotą córki  matce zmniejszą wory pod oczami. I hm, mówię serio. A do tego piękny zapach specyfiku. Rzadko leki pachną tak ładnie.

Do mojego zielnika tej wiosny trafiły:

FIOŁEK WONNY

FIOŁEK LEŚNY

i FIOŁEK POLNY

Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.