Coś się kończy a coś się zaczyna

Definitywne zakończenie przedwiośnia to idealny moment do opisania tytułem zbioru opowiadań Sapkowskiego ¹

Jak już wspomniałem, dla mnie takim wskaźnikiem był zawsze podbiał. Po żółtych dywanach na poboczach są już tylko "dmuchawcowe" pozostałości i coraz większe liście. Patrząc na sposób rozsiewania tych nasion porywanych pędem jadącego samochodu nietrudno zrozumieć ich masowość właśnie na poboczach.

Drugim takim sygnałem jest przekwitanie pierwiosnka. Nie wiem skąd ta nazwa. Kiedy zakwita ja ledwo się wyrabiam ze zbieraniem już innych kwitnących gatunków.  Do mojego zielnika trafił akurat gatunek pierwiosnka wyniosłego. Często jest mylony, zwłaszcza wśród studentów kierunków medycznych, zmuszonych do stworzenia zielnika z roślin leczniczych, trujących, z pierwiosnkiem leczniczym -Primula officinalis. Ale przymyka się na to oko bo właściwości ma te same 🙂 Łatwo go jednak rozróżnić po okwiecie - pierwiosnek lekarski ma intensywnie żółte całe płatki, przechodzące aż w pomarańcz w gardzieli. A pierwiosnek wyniosły jest bladożółty a intensywność koloru jest tylko w gardzieli. Ale po zasuszeniu barwa intensywnieje więc estetycznie nie ma zmartwienia 🙂

W lasach już na dobre rozpanoszył się zawilec gajowy a na łąkach wielkokwiatowy  (omszony kielich) A poszycia lasu, korzystąjac z tego, że jeszcze liście nie zacieniają dna pokrywają się niebieskimi dywanami przylaszczek i barwinkiem. Swoją drogą barwinek ma długa i ciekawą historię w naszym najdawniejszym "magicznym" ziołolecznictwie 🙂 Że tylko przytoczę kilka z nich:

"Starty z robaczkami przy ziemi się obracającymi i rozchodnikiem i użyty w potrawie wznieca miłość między kochankami" "Bawół któremuby został włożony w usta rozpuknie się" "Paniom do płodu pomoc" "Przywiązany do nogi u samego łona upławy zawściąga" "Obwiązawszy nim szyję i głowę tok krwi z nosa zastanawia" "Pity powoduje zrośnięcie się kołtuna"

Pewnie wiele z zastosowań barwinka kończyło się źle bo choć zawiera również związki obniżające ciśnienie, tonizujące, rozkurczowe to główne alkaloidy (zwane zbiorczo alkaloidy Vinka) powodują uszkodzenie szpiku kostnego, nerwów obwodowych. Umiejętnie użyte są lekami przciwnowotworowymi ale kluczem jest słowo"umiejętnie".

O kolejnych roślinach bedzie już w następnych postach. Zbieraczom tylko zalecam częste wypady bo zaledwie tydzień wystarcza by związki liści paproci przekształcać się zaczęły we właściwe pióropusze 🙂 Wegetacja ruszyła pełna parą i gna jak szalona.

 

¹Mam taką nietypową przypadłość. Jeśli coś (książka, saga, cykl, serial) mi się strasznie podoba to nigdy nie oglądam ostatnich odcinków serialu, ostatnich kartek cyklu powieści czy opowiadań, nie kończę gry komputerowej itd. Nienawidzę tego uczucia, że to już koniec i coś się zamknęło. I tak też jest w przypadku cyklu książek o Wiedźminie Sapkowskiego - przeczytana wielokrotnie saga, opowiadania i "Sezon burz" kazała mi zostawić sobie coś, jakiś drobiażdzek. I jest nim właśnie cykl "Coś się kończy a coś zaczyna". I choć tylko dwa opowiadania nawiazują do (jeszcze wówczas niepowstałego) cyklu o wiedźminie to zostawiam je sobie...na kiedyś. Lub jeśli Pan Andrzej zlituje się i napisze coś jeszcze :p

 Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.